DENTAL CARE CROATIA U MEDIJIMA

🗞📰𝗦𝗹𝗼𝗯𝗼𝗱𝗻𝗮 𝗗𝗮𝗹𝗺𝗮𝗰𝗶𝗷𝗮

  1. ožujka 2025.

Prenosimo cijeli članak iz Slobodne Dalmacije

Tim ordinacije Dental Care Croatia ugradio prvi 3D koštani transplantat u Hrvatskoj

Budućnost dentalne medicine počinje u Splitu, barem kad je Hrvatska u pitanju.

Poznata splitska doktorica dentalne medicine dr. sci. Marina Ježina Bušelić, čija je ordinacija nastavne baze Fakulteta za dentalnu medicinu u Splitu i Osijeku, i njezin stručni tim dentalne medicine u kojem su još bili dr. Samra Prentić Bakić i dr. Dunja Petričić, obavio je prvu u Hrvatskoj 3D-planiranu koštanu transplantaciju (presađivanje kostiju ljudskog donora). Ova inovacija označava značajan iskorak u regenerativnoj dentalnoj medicini, omogućujući precizniju, sigurniju i bržu obnovu koštanog tkiva.

U rehabilitaciji pacijenata s velikim gubitkom koštane strukture u čeljusti često se suočavamo sa situacijama u kojima uobičajene metode liječenja ne možemo ponuditi dovoljno kvalitetno i predvidivo rješenje za orofacijalnu rehabilitaciju – funkcionalno i estetski.

Usna šupljina i žvačni aparat imaju značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje organizma, uključujući probavni, respiratorni i lokomotorni sustav te mnoge sistemske bolesti poput dijabetesa. Također, onkološka i hormonska terapija (npr. za osteoporozu) mogu uzrokovati gubitak kosti u usnoj šupljini i smanjiti funkciju žvačnog aparata. Gubitak kosti u čeljusti može nastati i zbog parodontitisa, traume, vađenja zuba…

Upravo navedeni problemi otežavaju funkcijsku estetsku rehabilitaciju, fiksnim ili mobilnim protetskim rješenjem, kao i ugradnju implantata, što značajno utječe na funkcionalnost žvakanja i estetiku lica ‒  kazuje dr. Ježina Bušelić.

 

KLASIČNE METODE…

Liječnici dentalne medicine, oralni i maksilofacijalni kirurzi imaju zadatak omogućiti pacijentima rekonstrukciju opsežnih koštanih defekata u svim smjerovima.

Klasične metode uključuju presađivanje vlastite kosti pacijenta (autologna kost) ili korištenje umjetnih materijala. Autologni se smatra zlatnim standardom zbog visokog osteogenog potencijala, ali postupak zahtijeva odgovarajuću količinu pacijentove kosti, koja se može koristiti u obliku strugotina ili koštanog bloka. Za vađenje kosti potrebno je otvoriti donorsko mjesto u usnoj šupljini (mandibula, brada) ili ekstraoralno (zdjelica, rebra, tibija).

Finalni koštani transplantat izrađuje se od obrađenih spongioznih koštanih blokova (komad kosti koji se uzme za transplantaciju) dobivenih tijekom eksplantacije femoralne glave kod ugradnje endoproteza kuka.

Ova metoda nosi niz nedostataka, kao što su morbiditet donorskog mjesta – bol, infekcija, otežano cijeljenje, resorpcija kosti, ograničena količina raspoložive kosti, produženo operacijsko vrijeme i povećani troškovi zbog dodatnih zahvata, varijabilnost oblika i preciznosti transplantata. Slični problemi javljaju se i kod drugih vrsta transplantata, kao što su alogeni (dobiveni od genetskih istih donora), ksenogeni (životinjskog podrijetla) ili sintetski materijali ‒ kazuje dr. Ježina Bušelić.

Tim ordinacije Dental Care Croatia ugradio prvi 3D koštani transplantat u Hrvatskoj

Napredak 3D digitalne tehnologije donosi novi zlatni standard u rekonstrukciji koštanog tkiva.

 Na temelju CT/CBCT (CT za zube) snimke pacijenta, moguće je virtualno dizajnirati koštani blok uz pomoć 3D CAD/CAM tehnologije (kompjutorski dizajn i proizvodnja). Finalni koštani transplantat izrađuje se od obrađenih spongioznih koštanih blokova (komad kostiju koji se uzme za transplantaciju) dobivenih tijekom eksplantacije femoralnih glava kod ugradnje endoproteza kuka, prikupljenih u certificiranim centrima diljem Europe.

Proces se odvija u banci stanica i tkiva u Austriji, uz poštivanje najviših europskih sigurnosnih standarda. Ova 3D tehnologija omogućuje nam koštanu transplantaciju bez otvaranja donorskog mjesta (dodatnog operativnog zahvata) na pacijentu  ‒ govori Ježina Bušelić.

 

Dakle, ovdje se radi o personaliziranoj medicini?

Ova rješenja omogućuju implementaciju personalizirane medicine uz individualni pristup, a koja su za pacijenta manje invazivna, manje bolna. Upravo ova rješenja omogućuju implementaciju personalizirane medicine uz individualni pristup, a koja su za pacijenta manje invazivna, manje bolna, uz jednostavnije i brže korištenje donorskih koštanih materijala za nadomještanje resorbirane (izgubljene) kosti.

Takvi materijali dostupni su u različitim veličinama i oblicima. U vrijeme današnjih digitalnih tehnologija moguće je svakom pacijentu osigurati individualno dizajniranje koštanog defekta pomoću računala i CAD/CAM tehnologije.

Prema dizajnu izrađuje se individualni koštani transplantat upravo za tog pacijenta, koji je optimalnog dizajna i osigurava manje invazivan pristup. Koštani transplantat se dizajnira i izrađuje u koštanoj banci, posebnom tehnologijom prilagođava se korištenju u dentalnoj praksi, zadovoljavajući najviše europske standarde i protokole.

Nakon uspješne integracije koštanog transplantata moguće je svakom pacijentu izvršiti i funkcijsku i estetsku rehabilitaciju usne šupljine i žvačnog aparata ‒pojašnjava dr. Ježina Bušelić.

 

PROBLEMI DONORA

Koje su prednosti individualiziranih 3D alogenih koštanih blokova?

Ova inovacija nudi pouzdanu alternativu autogenim transplantatima i omogućuje izbjegavanje komplikacija na donorskom mjestu, dostupnost količine koštanog materijala, veću preciznost i točnost u odnosu na klasičnu augmentaciju, minimalnu intraoperativnu prilagodbu, što skraćuje operativno vrijeme i smanjuje rizik od infekcija, bolesti, komplikacija. Također optimalno prianjanje uz postojeću kost, što osigurava brzu revaskularizaciju i integraciju transplantata, siguran i predvidiv klinički ishod ‒ nabraja dr. Ježina Bušelić.

Primjena 3D-planiranih koštanih transplantata predstavlja revolucionarni iskorak u dentalnoj i maksilofacijalnoj kirurgiji jer rješava ključne probleme klasičnih metoda i donosi preciznost, sigurnost i predvidljivost kliničkih ishoda. Digitalna kirurgija omogućuje potpunu simulaciju zahvata prije operacije, čime se operaterima olakšava planiranje i predviđanje izazova.

Dodatno, digitalni modeli poboljšavaju komunikaciju s pacijentima, omogućujući im da unaprijed vide plan zahvata, što povećava povjerenje i razumijevanje postupka. Ova tehnologija također otvara put dalje integracije s AI dijagnostikom, robotiziranom kirurgijom i regenerativnom medicinom. Korištenjem CBCT snimanja, CAD/CAM sustava i 3D printanja transplantat je unaprijed isplaniran i oblikovan s iznimnom točnošću, prilagođavajući se anatomiji pacijenta.

Ovaj pristup značajno smanjuje operativno vrijeme, pospješuje uspješnost zahvata i ubrzava oporavak pacijenata. Zahvat ne bi bio moguć bez suradnje s dr. sci. Markom Blaškovićem, dr. med. dent., specijalistom oralne kirurgije i asistentom na Fakultetu dentalne medicine u Rijeci, koji je ujedno vodeći za regenerativne materijale u Hrvatskoj.

Ovaj pionirski postupak otvara vrata novim mogućnostima u dentalnoj implantologiji i rekonstruktivnoj kirurgiji, podižući standarde dentalne medicine u Hrvatskoj na razini najnaprednijih svjetskih centara ‒ zaključila je dr. sci. Marina Ježina Bušelić.

📰Slobodna Dalmacija

✍️ Ivica Marković

📸 Duje Klarić/Cropix