Zubni implantati

zubni-implantati

ZUBNI IMPLANTATI = FIKSNO RJEŠENJE

Zubni implantati predstavljaju najefikasnije i najtrajnije rješenje zamjene jednog ili više zubi ili kompletne bezubosti. Izrađuju se od titana, a sastoje se od:

  1. titanskog vijka (kirurški se ugrađuje u čeljust i nadomješta korijen zuba)
  2. suprastrukture (titanski element koji nadomješta izgubljeni zub).

ZUBNI IMPLANTATI I NJIHOVE PREDNOSTI

Zubni implantati izazvali su veliki napredak u dentalnoj medicini.

Ističemo njihove prednosti:

  1. Sveobuhvatnost – rješavaju nedostatak jednog ili više zubi, ali i problem potpune bezubosti, preuzimajući ulogu nosača proteza ili mostova.
  2. Trajnost – mogu trajati doživotno ako se pacijent pridržava uputa o oralnoj higijeni i redovito dolazi na kontrolne preglede.
  3. Očuvanje postojećeg stanja – ugradnjom implantata izbjegava se brušenje susjednih zubi i sprječava propadanje kosti.
  4. Funkcionalnost – implantat funkcionira kao pravi zub. Pacijent kvalitetnije živi, uživa u hrani i bez zadrške se smije.
  5. Jednostavno održavanje oralne higijene – održavanje higijene jednako je kao kod četkanja prirodnih zubi.
  6. Estetika – zubni implantati u kombinaciji s protetskim radom omogućavaju prirodan izgled lica.
zubni implantati

TKO JE KANDIDAT ZA IMPLANTATE?

Saznajte jeste li i kandidat za ugradnju implantata!

Zubni implantati mogu se ugrađivati kod pacijenata svih životnih dobi, uz uvjet da je riječ o zdravim osobama te da je ugradnja opravdana, a izvedba moguća. Za ugradnju implantata neophodna je zdrava, kvalitetna i čvrsta kost.

Zubni implantat preporučujemo pacijentima kojima nedostaje samo jedan zub, a čiji su susjedni zubi zdravi. Zašto? Tako zdrave zube pošteđujemo od brušenja, koje je neminovno u slučaju mostova ili proteza.

 

DIGITALNA DIJAGNOSTIKA

Da bismo provjerili kvalitetu i dostatnost kosti, potrebno je provesti dijagnostiku, što znači da se pacijenta upućuje na snimanje ortopana, a po potrebi i CBCT snimke.

Ortopan je 2D snimka i zlatni standard u dentalnoj dijagnostici.

CBCT (cone beam CT) jest 3D snimka koja nam daje jasan uvid u najvažniju dimenziju kosti za ugradnju implantata, a to je gustoća. Postao je je neizostavna dijagnostička snimka prije oralno-kirurških, implantoloških zahvata i virtualne ugradnje zubnih implantata (guided implantologija) jer nam omogućuje točan uvid u trenutačno stanje:

  • kosti u donjoj čeljusti (manidibularna kost)
  • kosti u gornjoj čeljusti (maksilarna kost)
  • čeljusnog zgloba (temporomandibularni zglob).

 

ŠTO AKO NEMATE DOVOLJNO KOSTI?

U slučaju da dijagnostičke snimke pokažu da nemate dovoljno kosti za ugradnju standardnih, tzv. endostalnih zubnih implantata, potrebno je napraviti augmentaciju kosti. Riječ je o oralno-kirurškom zahvatu koji uspješno primjenjujemo u našoj ordinaciji, a podrazumijeva nadoknadu kosti. To je zahtjevan postupak, osobito u slučaju atrofirane kosti u donjoj čeljusti starijih pacijenata. Ta se kost najteže regenerira konvencionalnim metodama.

Danas postoje i suvremena rješenja za takve probleme. Za tešku atrofiju kosti u obje čeljusti preporučujemo ugradnju tzv. subperiostalnih (individualiziranih) implantata, kao najkvalitetnije i najodrživije rješenje.

 

 

DIGITALNA IMPLANTOLOGIJA

Potpuno smo digitalizirali implantološku terapiju.

Naš digitalni protokol za izradu individualiziranog implantološkog rješenja BoneEasy započinje snimanjem CBCT snimke, na temelju koje se radi 3D virtualno planiranje individualiziranog sustava. Nakon toga se radi 3D print ili izgloda titansko planirano rješenje.

Slijedi operativni zahvat u ordinaciji i postavljanje privremenog rada, a nakon 6 mjeseci izrađuje se konačni definitivni most.

 

BoneEasy inovativna rješenja za ojačanje kosti kod implantoloških zahvata

Kompanija BoneEasy, lider u inovativnim rješenjima u oralnoj kirurgiji, razvila je sustav za izradu individualno prilagođenih medicinskih naprava za rehabilitaciju maksilofacijalnih i kranijalnih defekata, osobito kad je u pitanju veliki nedostatak kosti. Misija je brenda prilagođavanje medicinskih sustava specifičnim potrebama svakog pacijenta radi postizanja optimalnih rezultata te pružanje najviše razine individualizirane terapije.

BoneEasy rješenja predstavljaju sustav potpore za atrofiranu (deficijentnu) kost, a izrađuju se u vidu:

  • titanskih pločica
  • titanskih ojačanja za kost.

Prednost BoneEasy sustava postavljanje pločica ili ojačanja na bilo koji oblik kosti, na koju se pričvršćuju specijalnim malim titanskim vidama. Tako se postiže čvrsti blok. Na njima su predviđena protetska izlazišta poput klasičnih implantata, na koja se postavlja zubni most vidanjem.

 

    Zatražite pregled

    Pošaljite nam svoj ortopan*



    ZUBNI IMPLANTATI ‒ PROTOKOL UGRADNJE

    Ugradnja implantata lagan je, siguran i relativno bezbolan zahvat koji doktor dentalne medicine izvodi ambulantno u lokalnoj anesteziji.

    PRVA FAZA

    DIJAGNOSTIKA

    • snimanje ortopana – 2D snimka
    • CBCT – 3D snimka

    Na osnovu ovih dijagnostičkih snimki u našem softveru možemo vidjeti ima li pacijent dovoljno kosti i je li ona dobre gustoće i čvrstoće za ugradnju implantata te, ako ima kvalitetnu kost, možemo planirati položaj i dužinu implantata.

     

    PRIPREMA

    • lokalna anestezija
    • ako prije ugradnje implantata na predviđeno mjesto treba izvaditi zub, oralnokirurški zahvatom odstranjujemo zub

     

    UGRADNJA IMPLANTATA

    • kompjuterski navođena bezbolna ugradnja implantata na predviđeno mjesto pod lokalnom anestezijom
    • u slučaju dobre primarne stabilnosti implantata, postavlja se privremena nadogradnja i krunica/most dok ne prođe proces osteointegracije (nakon 3-6 mjeseci)
    • ako koštana masa oko implantata nije dostatna, pacijent se podvrgava procesu nadogradnje kosti

    Zahvat nije bolan i traje oko pola sata.

     

    KOMPJUTERSKI NAVOĐENA IMPLANTOLOGIJA

    Primjenjujemo najsuvremeniju metodu ugradnje implantata tzv. guided tehniku bez šavova i rezova što omogućuje brži oporavak pacijenata te izostanak podljeva i oteklina.

    INDIVIDUALNA IMPLANTOLOGIJA

    Među prvima u Hrvatskoj pružamo “personaliziranu” implantologiju zahvaljujući rješenjima brenda BoneEasy. Ta se Implantološka rješenja koriste se u dentalnoj medicini i maskilofacijalnoj kirurgiji kad konvencionalni zahvati ne mogu jednostavno riješiti nedostatak kosti.

    U tom slučaju ne možemo ugrađivati klasične zubne implantate, već tzv. subperiostalne (individualizirane) implantate.

     

    Subperiostalni zubni implantati – prednosti

    1. Terapija se svodi na samo jedan operativni zahvat.
    2. 3D isprintani subperiostalni zubni implantati sigurno su rješenje za rehabilitaciju teško atrofirane čeljusti.

     

    OPORAVAK I PRAĆENJE ZARASTANJA IMPLANTATA

      • pacijentu se prepisuje antibiotik (po potrebi)
      • držanje hladnih obloga na mjestima gdje su ugrađeni implantati sa stankama od 10-ak minuta nakon svakog ciklusa hlađenja kako bi se izbjegle ozebline
      • izbjegavati pušenje i tvrdu hranu kako bi se implantati bolje integrirali u kost
      • skidanje šavova 7 dana nakon operativnog zahvata

     

    OSEOINTEGRACIJA ili OSTEOINTEGRACIJA

    Tijekom narednih 3-6 mjeseci od ugradnje, implantati urastaju u kost, a pokriveni su posebnim kapicama koje štite njihovu unutrašnjost. Nakon oseointegracije kod zdravog pacijenta implantat je čvrsto integriran u kost jer je srastao s njom, tj. okolno je tkivo sraslo s implantatom.

    Tijekom oseointegracije poželjno je da pacijent dođe na kontrolni pregled kako bi se utvrdilo ide li srastanje implantata po planu.

    DRUGA FAZA

    Nakon što utvrdimo da je implantat čvrsto u kosti, postavlja se gingiva-former radi oblikovanja zubnog mesa kao priprema za zubnu krunicu/zubni most. Pacijent ima gingiva-former otprilike 2 tjedna u ustima koliko je potrebno da se konačno oblikuje gingiva.

    TREĆA FAZA

    Nakon zarastanja i oblikovanja zubnog mesa, na implantat se postavlja suprastruktura, a na nju krunica ili most. Prethodno se uzimaju zubni otisci za definitivni rad, a pacijent dolazi na funkcionalnu i estetsku probu novog osmijeha. Praksa je da se rad prvo cementira privremenim ljepilom, da bi pacijent imao na raspolaganju dovoljno vremena da uoči eventualne probleme i potrebe za korekcijom rada. U slučaju da je potrebna korekcija, most/krunica ide na doradu. Potvrdi li pacijent da je zadovoljan i funkcionalnošću i estetikom rada, tada se most/krunica cementira fiksnim cementom. U tom slučaju više nema mogućnosti dodatnih korekcija. Ako se izrađuje protetski rad na vijak, on se ne cementira nego se samo zavida na implantate.

     

    Oralna higijena kod osoba s ugrađenim implantatima

    • čišćenje kao kod prirodnih zubi četkicom i pastom za zube
    • područja oko implantata dodatno čistiti interdentalnom četkicom
    • koristiti preporučenu tekućinu/vodicu za ispiranje usta
    • preporuka je korištenje oralnog tuša za čišćenje onog dijela protetskog rada koji se naslanja na zubno meso

    KADA SE PREPORUČUJU ZUBNI IMPLANTATI?

    Zubni implantati izazvali su veliki napredak u dentalnoj medicini.

    Ističemo njihove prednosti:

    1. Sveobuhvatnost – rješavaju nedostatak jednog ili više zubi, ali i problem potpune bezubosti, preuzimajući ulogu nosača proteza ili mostova.
    2. Trajnost – mogu trajati doživotno ako se pacijent pridržava uputa o oralnoj higijeni i redovito obavlja kontrolne preglede.
    3. Očuvanje postojećeg stanja – ugradnjom implantata izbjegava se brušenje susjednih zubi i sprječava propadanje kosti.
    4. Funkcionalnost – implantat funkcionira kao pravi zub. Pacijent kvalitetnije živi, uživa u hrani i bez zadrške se smije.
    5. Jednostavno održavanje oralne higijene – održavanje higijene jednako je kao kod četkanja prirodnih zubi.
    6. Estetika – zubni implantati u kombinaciji s protetskim radom omogućavaju prirodan izgled lica.

    Zubni implantati

    Mali most na implantatima

    Dvama implantatima nadomještaju se tri zuba.

    zubni implantati

    Proteze na implantatima

    Ugrađuje se određeni broj implantata prema točno određenom rasporedu. Nakon ugradnje, pacijent nosi privremene zube dok ne dobije trajni nadomjestak. Kada implantati zarastu, na njih se ugrađuju kugle ili prečke koje poslije služe kao uporište za proteze. Na sebi imaju kompatibilne kvačice i drže protezu na mjestu.

     

    Jedan zub na implantatu

    Implantatom se nadomješta jedan zub koji nedostaje.

    Procera most na implantatima

    Cirkularni most na implantatima

    Ovisno o stanju zubne čeljusti ugrađuje se određeni broj implantata (4 do 8) prema točno određenom rasporedu. Nakon ugradnje implantate štite privremeni zubi, odnosno mobilna proteza koja se nosi dok pacijent ne dobije trajne fiksne zube u mostu.

     All-On-4 ili novi zubi za 24 sata

    All on 4 je relativno nova, implantološka metoda kojom se pacijentima bez zubi omogućava da kirurškim zahvatom za samo 24 sata dobiju novi osmijeh.

    Privremeni protetski rad (most) fiksira se na 4 implantata koji se ugrađuju u prednji dio čeljusti pod određenim kutom kako bi se eliminirala potreba za nadogradnjom kosti.

    Veliki postotak uspješnosti ugradnje i oseointegracije implantata govori nam kako je to siguran zahvat i dugotrajno fiksno rješenje za mnoge pacijente.

    Moje ime je Phil Phillips i nalazim se na putu oko svijeta. Tijekom višemjesečnog putovanja kontinuirano pišem blog koji se nalazi na adresi my-indigo.net, a iz tog pravila nije izuzeta niti Hrvatska o kojoj sam, među ostalim, u svom blogu napisao: Za vrijeme svog boravka u Splitu talentirana doktorica Marina Ježina Bušelić ugradila mi je tri implantata. U potrazi za kvalitetnim doktorom stomatologije, na webu sam pronašao da je dr. Ježina Bušelić završila jednu godinu poslijediplomskog studija na Sveučilištu u Kaliforniji te se pet godina bavila stomatologijom u San Franciscu. Iz svog iskustva, mogu vam reći da je dr. Ježina Bušelić obavila superioran posao, da se tijekom liječenja služila najsuvremenijim tehnologijama, te da je konačni trošak bio upola manji od onoga koji bih platio u Sjedinjenim Državama.

     

    Phil Phillips, Sjedinjene Američke Države