Prvi blog posvećujemo temi zanimljivih činjenica iz svijeta dentalne medicine. Otkrivamo vam 30 zanimljivosti o zubima, a  započinjemo s onima koji prvi niču.

blog 30 zanimljivosti o zubima

7 zanimljivosti o mliječnim zubima

 

1. Zameci mliječnih zubi formiraju se prije rođenja.

Mliječni zubi počinju se razvijati prije rođenja, a mineraliziraju se do 4. mjeseca trudnoće. Njihovi zameci počinju se formirati u 6. tjednu. Znate li da se krajem trudnoće i trajni zubi počinju mineralizirati? To se zatim nastavlja i nakon rođenja.

2. Kod nekih beba zubi počinju nicati tijekom prvih mjesec dana nakon rođenja.

To je rijetka pojava, a takve zube nazivamo neonatalnim zubima. Uobičajeno je da mliječni zubići niču između 6. i 8. mjeseca starosti. No događa se i da zubić počne nicati u 3. mjesecu. Neka djeca nemaju zube ni s 10  ili 12 mjeseci. Nemojte se zbog toga zabrinjavati jer svaka beba ima svoj bioritam. Važno je da do 3. godine niknu svi mliječni zubi. Provjerite, treba ih biti 20, za razliku od trajnih zubi kojih ima 32.

3. Djevojčicama ranije počinju rasti zubi nego dječacima.

To je neko nepisano pravilo biologije tijela. Djevojčice se općenito počinju ranije razvijati od dječaka, posebice u pubertetu, pa ovo možda nije toliko iznenađenje, ali je svakako zanimljiva činjenica.

4. Neka se novorođenčad rađa sa zubima.

Jedno novorođenče na 2000-3000 poroda rađa se sa zubom/zubima. To su tzv. natalni zubi, a uglavnom je riječ o centralnim sjekutićima u donjoj čeljusti, s vrlo slabim korijenom, koji su za desni vezani mekim tkivom, zbog čega su klimavi i mogu predstavljati opasnost od gušenja. Ako je zub klimav, naša je preporuka da se izvadi kako ga dijete ne bi progutalo. Natalni zubi zbog iritacije oštećuju bebin jezik. Isto tako uzrokuju povredu dojke tijekom sisanja bebe.

5. I neke slavne osobe rodile su se sa zubom.

Povjesničari kažu da su to bili Shakespeare, NapoleonJulije Cezar, HanibalLuj XIV i Richard III.

6. Indijac Prayan Sharma rođen s najviše (7) zuba na svijetu.

Doktori dentalne medicine morali su odstraniti svih 7 zuba da ih ne bi progutao i ugušio se. Operacija se izvodila u dva navrata pod lokalnom anestezijom jer novorođenče nije moglo dobiti opću anesteziju. Tijekom prvog zahvata izvađena su 4, a u drugoj operaciji preostala 3 zuba.

7. Karijes je vodeći zdravstveni problem kod djece mlađe od 3 godine.

Napomena!

Važno je da dijete počne posjećivati doktora dentalne medicine kad već ima prve zubiće. Naš stručni tim objasnit će vam koju četkicu i pastu koristiti za održavanje mliječnih zubića čistima te kako od malih nogu naučiti dijete pravilnom i redovitom četkanju kako bi se prevenirao karijes. Ako do karijesa ipak dođe, naša dr. sci. Samra Prentić-Bakić, dr. med. dent., specijalistica pedodoncije, odnosno dentalne medicine za djecu,  brzo, stručno i bezbolno sanirat će oboljeli zub.

 

9 zanimljivosti o zubima ‒ trajni zubi

 

1. Nekim ljudima nikada ne niknu trajni zubi.

Obično je riječ o umnjacima te o drugom sjekutiću i drugom pretkutnjaku. Zub ostaje zarobljen u čeljusti zbog fizičke prepreke ili nekog drugog razloga. Zbog toga neke odrasle osobe i dalje imaju mliječni zub. Uvidom u ortopan može se provjeriti ima li zametka trajnog zuba. Oralno-kirurškim zahvatom oslobađamo zub da može niknuti i dalje nesmetano rasti.

2. Zub sadrži 32 % organskih i 68 % anorganskih tvari.
3. U zubnom plaku živi više od 300 različitih vrsta bakterija.
4. Zubi su najdugovječniji organi ljudskog tijela.

Zub je vrlo kompleksno građen organ, čija se struktura sastoji od tvrdih tkiva (cakline, dentina, cementa) i centralnog mekog tkiva (pulpe).

5. Zubi nakon smrti ne propadaju, kao što je to slučaj s ostalim organima. 

Od čovjeka nakon smrti ostaju samo skelet i zubi.

6. Caklina je najtvrđi dio tijela, tvrđi i od kosti.

Prema Mohsovoj ljestvici tvrdoće minerala od 1 do 10, caklina je na pola puta. Znamenka 10 pripada najtvrđem mineralu dijamantu, a caklina je na ljestvici pod znamenkom 5. To je čvrsto mineralno tkivo koje sadrži 94–96 %  minerala (neorganskih tvari) te 4-6 % vode i organskih tvari.

7. Caklina se troši tijekom života i ne može se samoobnoviti.
8. Dentin i cement zuba stalno se obnavljaju tijekom života.

Dentin se nalazi ispod cakline i ne vidi se golim okom. Sačinjen je od 70 % mineralnih i 20 % organskih tvari te 10 % vode. Cement prekriva dentin u korijenu zuba. Po sastavu je sličan kostima. Sadrži 33 % organskih i 45 % anorganskih tvari te 22 % vode.

9. Zubi su jedinstveni.

Otisci zuba i jezika jedinstveni su kao i otisak prsta. Znate li da baš nitko na svijetu nema identičan otisak zuba, pa ni kad su u pitanju jednojajčani blizanci? DNA, otisak prsta i otisak zuba najvjerodostojniji su dokazi identiteta u forenzici. Analiza zuba provodi se kad to nije moguće utvrditi putem DNK.

 

12 zanimljivosti o zubima iz drugih kultura

 

1. Prosječan čovjek provede tijekom života 38,5 dana u pranju zuba.
2. Egipatske mumije imaju zubne ispune.

Drevni Egipćani koristili su zubne ispune, o čemu svjedoče egipatske mumije. Koristili su smolu i malahit za plombiranje zubi.

3. U starom Egiptu zlato je spašavalo zube od ispadanja.

U slučaju rasklimanih zubi Egipćani su koristili zlatu žicu kako bi ih povezali, držali na okupu i učvrstili.

4. Prvi set umjetnih zubi potječe iz 8. st. pr. naše ere.
5. U nekim kulturama izvađeni zubi koristili su se za izradu ogrlica i naušnica.
6. Pergament u slučaju zubobolje.

Stari su Kinezi u slučaju zubobolje koristili pergament na kojem su pisale zagonetke i molitve za ublažavanje bolova tako što bi ga omotavali oko bolnog zuba.

7. Danas u Kini oko pola milijarde stanovnika ne pere zube.

Možda je Kina baš zato proglasila Dan ljubavi prema zubima (20. rujna), koji je postao nacionalni praznik.

8. U Velikoj Britaniji proteze su svojevremeno bile uobičajeni svadbeni poklon.
9. Četkica i pasta u opisu posla službenika kralja Velike Britanije.

Michael Fawcett u službi je njegova veličanstva kralja Charlesa III. Jedan od njegovih poslova jest i stavljanje paste na kraljevu zubnu četkicu.

10. U jednoj od država SAD-a žene ne smiju nositi umjetne zube bez pristanka supruga.

Nevjerojatno, ali istinito, još uvijek nije izmijenjen prastari zakon u Vermontu po kojem je ilegalno da žene nose umjetne zube bez pismenog odobrenja svog supruga. Iako se danas više nitko ne osvrće na tu stavku zakona, ona je tehnički još dio pravnih knjiga.

11. U jugoistočnoj Aziji crni zubi su simbol estetike osmijeha i oralnog zdravlja.

U zemljama jugoistočne Azije nekada je bilo popularno bojenje zubi u crno radi estetike i zaštite zuba. Smatralo se da su crni zubi lijepi. Prekrivali su se glazurom za koju se smatralo da će ih zaštititi od truljenja. Moderno doba iskorijenilo je ovaj bizaran običaj, ali ne u svim dijelovima Azije. Naime, i dalje postoje regije gdje se čuva ta neobična tradicija.

12. Yaebe – krivi zubi kao ideal ljepote i mladosti

Fenomenu yaeba je 2013. zaludio japanske tinejdžerice. Yaeba znači dvostruki zub, a smatra se da očnjak koji strši, čini djevojke mlađima i slađima. Val je započeo s popularnom japanskom pjevačicom, članicom pop grupe AKB48 Tomomi Itano, koja ima izrasli gornji očnjak preko drugog sjekutića. Zbog toga je svojevremeno mnogo djevojaka, ali i mladića, odlazilo u ordinaciju dentalne medicine po navlaku na zub kako bi djelovao nepravilno.

 

Različite kulture, različita estetika osmijeha

Za razliku od istočnjačke kulture i njihova poimanja estetike osmijeha, u zapadnoj civilizaciji ljudi preferiraju bijelu boju i simetriju osmijeha. Zato se odlučuju za nošenje ortodontskog aparatića, izbjeljivanje zubi ili zubne ljuskice.

Obično je problem kod fiksnih aparatića za zube to što bravice i žice ne izgledaju lijepo na zubima, no suvremena ortodoncija doskočila je i to problemu stvorivši jednako učinkovite ortodontske sustave koji se sastoje od seta prozirnih, gotovo nevidljivih udlaga za ispravljanje zubi. Dental Care Croatia primjenjuje tu clear aligner ortodonciju. Koristimo prozirni ortodontski aparatić za zube Smilelign.

 

2 najskuplja zuba na svijetu

1. Najskuplji prirodni zub na svijetu prodan je 1816. na aukciji u Londonu za 730 funti (3.633 dolara), zbog čega je ušao u Guinnessovu knjigu svjetskih rekorda. U današnje doba to bi iznosilo oko 35.700 dolara. Pripadao je Isacu Newtonu. Novi vlasnik izradio je zlatni prsten u koji je stavio zub slavnog fizičara.

2. Drugi najskupocjeniji zub prodan je na aukciji 2011. godine za 19.000 funti (31.200 dolara), a taj kutnjak pripadao je Johnu Lennonu. Pjevač ga je poklonio svojoj domaćici Dorothy Jarlett. Prvo joj ga je dao da ga baci, da bi se potom predomislio. Rekao joj je da ga da svojoj kćeri koja je bila njegova velika obožavateljica. Bio je previše krhak za DNK analizu, no vlasnik aukcijske kuće Omega, vjerovao je Lennonovoj domaćici. Zub je otišao u sigurne ruke jer ga je kupio stomatolog Michael Zuk.

Nadamo se da ste ponešto naučili i pritom se dobro zabavili, a otkrijemo li još zanimljivosti o zubima, pišemo blog br. 2 na tu temu.